Те, що якість освітлення в будинку впливає на здоров’я людей, що живуть у ньому, навряд чи викликає сумніви, а ось позитивно це чи ні, залежить від того, наскільки грамотно вирішене питання планування освітлювальних приладів, пише chernigiv-trend.in.ua.
У свою чергу, таке планування можливе тільки при розумінні принципів температури світла.
Поговоримо про те, як уникнути критичних помилок при монтажі освітлювальних приладів в житловому приміщенні та наскільки важлива “температура світла”.
Якою буває температура світла
Температура світла у фізиці визначається інтенсивністю ходу потоку світла та вимірюється в Кельвіна (К). Згідно з цією характеристикою, світло буває трьох категорій:
-
Теплим вважається “домашнє” освітлення жовтуватого відтінку до 3500 К.
-
Нейтральним, світло найближче до сонячного, що сприймається оком як біле. Його діапазон — від 3500 до 4500 К.
-
Холодний — блакитне світло, понад 4500 К, що дратує сітківку Для житлових приміщень воно не годиться.
Крім того, в дизайнерському середовищі є своя категорія температури світла, що вважається “ідеальною” для житлових приміщень. Її діапазон — 3000-4000 К. Окремі світлові сценарії розширюють ці рамки від 2500 до 4000 К.
Як визначити температуру світла за типами ламп?
Сьогодні існує кілька видів ламп, кожен з яких має свій діапазон світлової температури. Тому, купуючи лампи для дому, дивіться на маркування пакування, де вказані ці параметри.
Так, лампи розжарювання світять в прийнятному теплому або нейтральному діапазоні, але відстають у плані енерговитратності та “живучості” від більш сучасних ламп.
Галогенні — також “працюють” у теплому діапазоні і вони надійніше, ніж лампи розжарювання. Єдиний недолік “галогенок” — прилади сильно нагріваються.
Люмінесцентні лампи функціонують в різних діапазонах, їх світло не завжди корисне та здатне створювати дискомфорт. До того ж вони “антиекологічні”, оскільки містять ртуть.
Ну й нарешті світлодіодні лампи, — надійні, довговічні, безпечні, дають теплу і нейтральну температуру. Єдиний мінус — вони занадто дорогі.
Порада: в будинку можна експериментувати з різними температурними режимами світла, при цьому не варто поєднувати в одному приміщенні “полярні” температури.
Для кожної кімнати свій режим освітлення?
Найважливіша кімната в будинку — це вітальня. Тут проводять час в колі сім’ї, з друзями, читають, займаються рукоділлям. Тому світла повинно вистачати на всіх і на все. А відповідно основне освітлення у вітальні від люстри потрібно зробити нейтральним, білим. Таке світло розслабляє та створює невимушену атмосферу, але не заважає працювати, читати або спілкуватися.
Додаткове світло у вітальні краще розмістити в зонах відпочинку та в зонах активної діяльності, причому в першому випадку воно повинно бути теплим, а в другому, нейтральним. Ідеальні освітлювальні прилади для цього — бра або настільні лампи.
Порада: щоб температура світла у вітальні відповідала різним ситуаціям, встановіть у кімнаті освітлювальні прилади з перемиканням режимів яскравості.
Спальня кімната
Спальня — це місце для відпочинку, тому світло тут не має дратувати нервову систему. Відповідно освітлення в спальні планують виходячи з таких принципів:
Головний світильник під стелею повинен працювати в режимі “теплої” світлової температури й буде добре, якщо його можна приглушити до мінімального;
Освітлення другого плану — стильні бра біля ліжка, або торшери. Це зручно для читання та підготовки до сну.
Для дзеркал і туалетних столиків підійде нейтральне світло, що робить навколишнє оточення максимально реалістичним.
Якщо в спальні є місце для роботи, його краще укомплектувати настільною лампою, що дає нейтральний білий світ.
Що стосується ламп, які працюють у холодному діапазоні, то для спальні вони абсолютно не підходять, тому що призводять до безсоння та розладу нервової системи.
Кухня
Різні режими світла створюють в кухні особливу атмосферу затишку і підкреслюють вигідні сторони планування.
Обідню зону краще “помістити” в теплий діапазон освітлення, що межує з нейтральним — такий “режим” заспокоює, але не викликає сонливості, Що стосується робочої зони, то тут бажана нейтральна світлова температура від джерел, з регулюванням напрямку та сили світла.
Для локального підсвічування підходять світлодіодні стрічки, які можна розмістити в приміщенні де завгодно.
Дитяча кімната
“Правильне” світло в дитячій кімнаті — це перше, про що слід подбати, плануючи освітлення житла, оскільки здоров’я дитини понад усе. Тому фахівці радять розбити дитячу на зони за призначенням і для кожної визначити свій тип освітлення.
Так, центральне джерело світла повинно давати теплу світлову температуру, що наближається до нейтральної та забезпечує реалістичну передачу кольору. Плафони на люстрі бажано підібрати закриті й розсіюючі.
А ось місце для ігор краще обладнати нейтральним джерелом світла з локальними “теплими” світильниками на другому плані.
Своєю чергою, у зоні відпочинку дитини має бути нічник, який можна замінити підсвіткою стелі з елементами декору. Що стосується робочої зони, на письмовому столі обов’язково повинна стояти лампа спрямованого світла з регулюванням інтенсивності та напрямку світлового потоку.
Ванна кімната
Правильне освітлення ванної кімнати важливо, оскільки це місце гігієнічних процедур — тут голяться, наносять макіяж та оцінюють стан своєї зовнішності.
Правила грамотного освітлення ванної свідчать, що світлова температура тут повинна бути нейтральною, природною, а джерело має розташовуватися так, щоб світло від нього падало рівномірно та попереду людини. Це позбавить вас від спотворень в дзеркалі та тіней.
Добре також якщо у ванній кімнаті можна “з’єднати” тепле та нейтральне світло, при цьому тепле розмістити над самою ванною, а нейтральне залишити для іншої частини приміщення.
І нарешті, якщо у вас немає можливості комбінувати світлові температури в будинку, зупиніться на універсальному — теплому білому, що підходить для будь-яких приміщень і ситуацій.