Як і де знімали фільм “Вій” і причому тут Чернігівщина?

За картиною “Вій”, знятою у 1966 р. двома студентами Вищих режисерських курсів Костянтином Єршовим і Георгієм Кропачовим, міцно закріпився статус першого вітчизняного фільму жахів, проте це не зовсім справедливо. Насправді наш перший хоррор (до речі, теж “Вій”) був знятий аж у 1909 році Василем Гончаровим. Втім, ця прогалина не применшує чеснот радянського “Вія”, яких у нього більше ніж недоліків, пише “chernigiv-trend.in.ua“.

Розповідаємо, як проходили зйомки, які локації використовували та чому Київщину знімали … на Чернігівщині.

Ніякого сексу!

Взагалі, ідея екранізувати “Вія” належала директору Мосфільму Івану Пир’єву. Він же й запропонував доручити цю справу двом молодим режисерам, про що, втім, швидко пошкодував. Новаторський підхід творчого дуету привів Івана Олександровича в жах, а найстрашніше, відзнятий матеріал був буквально насичений духом еротизму. Довелося кликати на допомогу відомого режисера-казкаря Олександра Птушко, який швидко навів порядок — прибрав аморальні сцени, змінив зовнішній вигляд Вія. Проте не дивлячись на такі серйозні правки, робота над першим радянським хоррором була по-справжньому масштабною, кропіткою, з масою сміливих рішень та знахідок.

фото

Немає у нас, візьмемо у сусідів

Однією з найскладніших проблем для знімальної групи несподівано виявилася відсутність потрібної “натури” в Київській області, де, власне, й відбуваються основні дії містичною повістю. Довелося шукати її за межами регіону.

Науковий співробітник національно-архітектурного заповідника “Чернігів стародавній” Олександр Литовченко відшукав в архівах щоденник зі зйомок фільму “Вій” та виявилося, що там немає ні слова про Київ, а ось про Чернігів скільки завгодно.

У наші краї знімальна група приїхала в липні 1966 р. Локаціями для фільмування стали Седнєв, села Брусилів та Киянка, територія Єлецького монастиря … Пізніше. коли матеріал забракували, багато було втрачено, але в картину все одно увійшли чудові краєвиди Чернігівщини — вітряк, поле по якому їде візок. Епізод в київській бурсі, де Хома Брут сидить на підвіконні — це Єлецький монастир. Потрапили також в кадр Успенський собор та храм св. Катерини.

Три церкви для одного фільму

Основні події в повісті та фільмі відбуваються в церкві. Саме ця локація й доставила левову частку турбот знімальній групі. У підсумку у фільмі “Вій” фігурують відразу 3 реальних храми. Це церква Пресвятої Богородиці в Богородчанському р-ні Івано-Франківської обл. У 2006 р. вона згоріла при нез’ясованих обставинах.

Друга — церква св. Георгія в Седневі Чернігівської області. Саме тут Хома Брут три ночі читав молитви над мертвою панночкою.

І третій храм, що потрапив в кадр, — Єлецький Успенський монастир у Чернігові. До речі, тут знімальній групі довелося попрацювати в поті чола. У той час в будівлі монастиря розміщувалися кілька організацій, але, ніхто, звичайно, не думав про збереження історичної пам’ятки. Кіношникам довелося засипати величезну калюжу перед центральним входом, латати й фарбувати куполи, ремонтувати двері. І тільки потім група приступила до зйомок.

До відома, сцену з літаючою труною спочатку теж планували знімати на території монастиря, навіть почали будувати бутафорську церква, але потім від цієї ідеї відмовилися, не вистачало масштабу.

Розглядали в якості декорації для найстрашнішої сцени фільму й старовинну дзвіницю поряд, але там було дуже мало місця й дуже багато сміття. Так “вієвою” церквою й став храм в Седневі. І тільки сцену з літаючою у труні панночкою перезнімали в павільйоні Мосфільму, для чого там довелося створювати міні-копію седнівської церкви.

Comments

.,.,.,.