IT-індустрія в Чернігові: “Якщо не знаєте, як допомогти, то хоча б не заважайте”

Напевно для когось буде одкровенням інформація про те, що в Чернігові відкриті офіси таких вітчизняних інтернет-гігантів як Rozetka.travel або Prom.ua. Саме тут запускаються масштабні рекламні розсилки та створюється програмне забезпечення, пише “chernigiv-trend.in.ua“.

Розповідаємо, як працюється чернігівським IT-компаніям в епоху коронавірусу та що змінилося для них за останній рік.

Як все починалося?

Якщо по біблії першим було слово, то народження української IT-індустрії починалося з аутсорсингу. А простіше кажучи, в якийсь момент великі компанії вирішили передати айтішникам певні види виробничої діяльності. Угода виявилася взаємовигідною — бізнес отримав якісне обслуговування, а IT-індустрія — постійну роботу.

Саме на цьому етапі в Україну зайшли іноземні компанії, що логічно, адже основна частина обладнання виробляється за кордоном, то кому, як не фахівцям “звідти” знати, як його ремонтувати й обслуговувати.

фото

Наступним етапом еволюції вітчизняної IT-індустрії, яка пропонувала все більше й більше послуг, став консалтинг. Тут знайшлося місце не тільки “технарям”, але й представникам гуманітарних професій — юристам, економістам, бухгалтерам.

Далі, більше — айтішники, “оперившись”, все частіше відмовлялися працювати “на дядю”. Так стали з’являтися вітчизняні “продуктові” IT-компанії, які створювали унікальний цифровий продукт.

До відома, на сьогодні в Чернігові більше 3-х десятків IT-компаній, з яких одна третина — виробники власної продукції. Масштаби розвитку галузі справляють враження — тут працює понад 2-х тис. осіб, а середній заробіток: від 400 до 2,5 тис. дол.

Чому обрали Чернігів?

Відповідаючи на питання, чому компанія Valtech обрала Чернігів, виконавчий директор Артурас Кведеріс, зауважив, що насправді пріоритетом при виборі міста завжди була наявність фахівців потрібного рівня. Як тільки в Чернігові з’явилася людина, здатна організувати роботу, тут же й з’явилася філія.

Своєю чергою, операційний директор ще однієї місцевої компанії JEVERA Юлія Дайнеко каже, що часи, коли Чернігів був золотим дном для айті-бізнесу потихеньку відходять у минуле. На її думку, IT-компанії мають потребу у фахівцях, які вміють бачити те, що не бачать інші. Саме тому студенти, з  нетривіальним підходом до розв’язання проблем, до кінця навчання вже добре працевлаштовані. Ось тільки, закінчила Юлія, з кожним роком таких самородків все менше.

Ще одна група фахівців, яку цінують й місцевій айті-галузі — це світчери, самоучки, люди, які не отримали спеціальної освіти, але завдяки вродженим здібностям, подужали професію програміста. Юлія Дайнеко каже, що світчерів цінують за високий рівень мотивації та продуктивності.

фото

Своєю чергою, засновник компанії Snov.io Олексій Коротко вважає, що Чернігів зручний в плані логістики та тихого, неспішного життя. Місто, що гине в пробках, менш комфортне, ніж місто, яке можна перетнути на велосипеді. Все, що приваблює в мегаполісах, розмірковує Коротко, це високі зарплати. Але якщо ти хороший фахівець, то і в провінції, де, до речі, витрати менше, будеш заробляти достатньо. Олег каже, що за час роботи його компанії тільки 2 людини поїхали до столиці на пошуки щастя.

Як місцева IT-галузь переживає коронавірусну кризу?

Виявляється, легше всіх пережили кризу саме “продуктові” айті-компанії. Більш того, фахівці стверджують, що, десь це їм навіть пішло на користь, оскільки увесь інший бізнес був змушений працювати в режимі онлайн.

фото

Так, директор відділу продажів компанії EVO Максим Мельник зізнається, що в ще на початку епідемії вони розробили кілька антикризових варіантів, для випадку, коли доходи впадуть до мінімуму або навіть до нуля. Але виявилося, що даремно переживали. Єдині крайні заходи, на які довелося піти — урізати зарплату топ-менеджерам, щоб розподілити фінанси та утримати кістяк команди. Колектив же, за словами Максима, показав себе єдиною родиною. Мобілізувавшись, всі працювали не покладаючи рук, навіть у відпустки не пішли.

Які виникали труднощі?

HR директор компанії SendPlus Ольга Пишенкова каже, що спочатку були складності в психологічному плані, не працювала комунікація, виникали проблеми в спілкуванні з колегами та партнерами. Однак з часом все встало на свої місця, з’явилося більше чатів, де співробітники стали спілкуватися на різні теми, зокрема, ділитися секретами самодисципліни. Моя фішка, ділиться Ольга, це організація робочого процесу максимально близько до офісного. До того ж сам офіс завжди відкритий і при дотриманні карантинних заходів, можна працювати й там.

До речі, деякі чернігівські айті-компанії розробили програми колективного здоров’я, що передбачає консультації психологів та навіть терапевтів.

Артурас Кведеріс, вважає, що проблем з дистанційкою в айтішників не могло бути апріорі, оскільки онлайн-режим для них — це нормальний робочий процес. Інша справа, загальний депресивний настрій навколо. А ще були проблеми зі співробітниками в статусі “бенч”, проекти яких з певних причин були заморожені. Таким людям приділяли особливу увагу, даючи зрозуміти, що вони як і раніше потрібні компанії, а всі труднощі тільки тимчасові.

фото

Перспективи чернігівської IT-індустрії

На думку більшості фахівців галузі, Чернігів вельми перспективний для розвитку індустрії. На сьогодні, на місцевому ринку представлені практично всі основні технології програмування, а значна частина компаній виробляє власний продукт. Крім того, в місті є виш, який займається підготовкою айті-фахівців. Загальна думка програмістів така — держава повинна подбати про єдину стратегію розвитку вітчизняної IT-індустрії, щоб компанії реєструвалися тут, а не в Америці чи Європі, тоді їх діяльність буде куди ефективніше, а користі для економіки країни буде більше. А якщо не знають, як допомогти, кажуть чернігівські айтішники, то нехай хоча б не заважають, ми й без них впораємося.

Comments

.,.,.,.