Як Чернігів став містом трьох театрів

1 травня 1985 р. у Чернігові відбулася прем’єра вистави-інсценування – “11 сторінок військової прози” за творами Б. Васильєва: “А зорі тут тихі…” та “У списках не значився”, присвячена 40-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні . Автором експериментальної та досить сміливої ​​на той час постановки став режисер Чернігівського театру ляльок Генадій Касьянов.

Прем’єру зіграли для курсантів Чернігівського вищого військового авіаційного училища. Пізніше вистава у жанрі “досвіду читання прози зі сцени” успішно пройшла у місцевому шпиталі,  ПТУ та у бібліотеці ім. Короленка.

У результаті, повідомляє сайт chernigiv-trend, про нову трупу. що з’явилася в Чернігові, заговорили як про неординарне культурне явище, а 1 травня з того часу вважається офіційним Днем народження Чернігівського молодіжного обласного театру.

З чого все почалося?

1976 р. Чернігів обзавівся власним ляльковим театром. Втім, скоріше на словах, ніж насправді, оскільки довгий час колектив не мав навіть власного приміщення.

1982 р. до театру ляльок прийшов режисер Генадій Касьянов. Протягом наступних 3 років навколо нього згуртувався колектив однодумців, переважно випускників Дніпропетровського театрального училища, що розділяли новаторські погляди Касьянова на театральне мистецтво. 

Ідея інсценування творів Б. Васильєва була прийнята ними з ентузіазмом. І як виявилося не дарма. Надалі історія з театральним експериментом здобула своє цікаве продовження.

У жовтні 1985 р. для відбору учасників на 2-й республіканський конкурс молодих акторів, режисерів та сценографів до Чернігова прибули відомі київські критики С. Васильєв та Б. Фіалко. Їм показали “11 сторінок військової прози”. Критики були в захопленні та  запросили акторів на конкурс до Одеси.

24 жовтня 1985 р. “Молодіжна сцена” з Чернігова (так тоді називався майбутній Молодіжний театр) стала лауреатом і переможцем республіканського театрального конкурсу.

Це була перша серйозна перемога творчої групи Касьянова, після якої з’явилися серйозніші пропозиції — виступити на театральних сценах Києва та Москви.

Відігравши успішно у столичних містах, Касьянов ставить ще одну виставу за твором Б. Васильєву – “Завтра була війна”, а потім за твором А. Платонова – “Ювенільне море”.

До речі, починаючи саме з цього проекту “Молодіжна сцена” тісно співпрацює з композитором Юрієм Кравчуком, який написав оригінальну музику до цієї вистави, а потім і до багатьох інших. Прем’єра “Ювенільного моря” пройшла також з успіхом.

Що ж до проблеми приміщення для театру, то колективними зусиллями її вирішили в 1987 р. Обидві трупи( “лялькова” та “молодіжна”) влаштувалися у будівлі колишньої єврейської гімназії.

Театр починається з вішалки

Організаційні роботи та ремонт приміщення зайняли якийсь час. Проте вже 1 жовтня 1988 р. Чернігівський театр для дітей та молоді відкрив сезон виставою “Кар’єр” за твором В. Бикова. Згодом актори порадували глядачів постановкою п’єси Леоніда Філатова “Про Федота-стрільця” та А.Вампілова “Старший син”.

У тому ж році Театр для дітей та молоді організував у Чернігові фестиваль “Грудневі театральні вечори”.

Театр потребував свіжих ідей і починаючи з 1989 р. Геннадій Касьянов, запрошує для постановок відомих режисерів “зі сторони” – Олену Негреску з Київського театру оперети, яка створила популярні музичні казки для дітей: “Реггеді Енн” за п’єсою “Гібсон” за Гоголем та Бориса Мартинова,що поставив у Чернігові класику драматургії — “Скляний звіринець” та “Трамвай “Бажання” за п’єсами Теннессі Вільямса, а також “Одруження” за Миколою Гоголем.

У середині 90-х рр., в умовах тотальної економічної кризи, Чернігівський театр для дітей та молоді продовжує експериментувати — актори грають спектаклі просто неба, у дворах житлових будинків. Згодом така форма творчого існування одержала назву “Театр-вдома” та з успіхом використовувалася ще кілька років.

До відома, остання вистава у подібному форматі — “Запрошення на страту” за Набоковим відбулася в Чернігові влітку 2000 року.

Чернігів — місто трьох театрів

У 1996 р. Чернігівський театр для дітей та молоді зіткнувся з необхідністю реорганізації, в результаті якої від основної драматичної трупи відокремилася лялькова, що призвело до появи в Чернігові самостійного лялькового та молодіжного театрів. Сьогодні це Чернігівський ляльковий театр ім. О. Довженка та Молодіжний обласний театр.

З того часу в Чернігові три власні театри, що, безумовно, робить  культурне життя міста більш різноманітним.

Щодо Молодіжного театру, то у нього є своя публіка, свої зірки та знакові постановки.

На жаль, у 2018 р. не стало незмінного керівника та директора закладу — Генадія Касьянова, що, безумовно, стало потрясінням для акторів та глядачів. Проте театр живий і продовжує радувати чернігівців, тепер уже під керівництвом нового директора та худрука.

У жовтні 2021 р. Чернігівська облрада проголосувала за призначення на цю посаду вихованця Дніпровського театрального училища, режисера та актора, киянина Ігоря Тихомирова.

Comments

.,.,.,.