У храмі на Чернігівщині звучить унікальна духовна музика: звідки до нас прийшов візантійський церковний спів?

У селі Дідівці в храмі св. Параскеви Сербської практикують унікальне візантійський спів. По суті це ті ж мотиви, що звучать на святій горі Афон у Греції, пише “chernigiv-trend.in.ua“.

 Розповідаємо, що таке візантійська церковна музика та звідки на Чернігівщині з’явилася ця традиція.

Хто організував хор

Ідейний натхненник створення хору в церкві св. Параскеви в Дідівцях — депутат Верховної Ради від партії “Батьківщина” та засновник “Прилуцького благодійного фонду Європа” Валерій Дубіль.

Звідки з’явилася така ідея? За словами депутата, вперше візантійське богослужбовий спів він почув на св. горі Афон і це справило на нього грандіозне враження. Дубіль каже, що така музика корисна для душі та налаштовує розум на молитву.

 Повернувшись з Афону додому, він вирішив створити хор. А оскільки опанувати мистецтво богослужбових співів за підручником неможливо, довелося організувати навчання. Для чого й запросили керівника сербського візантійського хору “Мойсей Петрович” Ніколу Попміхайлова.

До відома, почути унікальний спів у Дідівцях можна по суботніх вечорах, під час Недільної служби, на Великі та Двунадесяті свята.

Що таке Візантійський духовний спів

У Візантійського церковного співу довга та цікава історія, що йде корінням в музику Східного Середземномор’я. Це Греція, Єгипет, арабський світ, Ізраїль та ще маса народів, які залишили свій слід в історії цього регіону. Якщо ж говорити про основну складову співу — це, безумовно, музична культура Греції, яка в епоху Візантійської держави набула певного канону, отримала осмигласіє та характерний ритм. І все це завдяки дивовижному культурному плюралізму Візантії, яке сприяло синтезу музики, живопису та літератури.

Якщо ж говорити про постімперський період, то на звучання церковного співу найбільший вплинули культурні традиції Туреччини. До початку XIX ст. візантійський спів набув жанрового розмаїття та різновиду голосів.

З композиторів і співаків які зробили найбільший внесок у розвиток в цей жанр духовного мистецтва слід відзначити св.Иоанна Кукузеля, Петра Берекета, Іоанна Скарбу, архімандрита Хрисанфа з Мадіта. У постімперський період — це Яків Протопсалтом, Балас, Петро Лампадарій та багато інших.

Сьогодні Візантійський церковний спів – це парадигма Грецького православ’я, Середземномор’я, православних церков Америки, Європи, Африки та Константинопольської церковної громади.

Найвідоміші колективи, що представляють Візантійський спів

Якщо говорити про світову популярність богослужбового православного співу, в першу чергу слід згадати хор Костянтина Фотопулоса, хор Лікурга Ангелопулоса, хор Халдіакіса, “Візантіон” Сирбу з Румунії, ну й, звичайно, один з найкращих вокалів — це хор Ватопедського монастиря на Афоні. Послухати богослужбові піснеспіви цього колективу та зануритися у неповторну атмосферу святині щорічно приїжджає величезна кількість людей.

До речі, традиційно візантійську духовну музику представляють чоловіки. З жіночих відомих колективів на сьогодні можна назвати тільки хор монастиря Ормілія.

Comments

.,.,.,.