Як починалося кіно в Чернігові: перші кінозали, глядачі та репертуар

Перший стаціонарний кінотеатр “Синематограф Ілюзіон” відкрився у Чернігові понад 100 років тому, в 1907 р. Для провінційного міста з невеликим асортиментом розваг – це була подія космічного масштабу, що передувала настанню культурної доби кінематографа. У цій статті, на сайті chernigiv-trend, ми розповімо, про перші кінотеатри Чернігова, їх репертуар та глядачів.

Перші ластівки

Якщо бути точним, то чернігівці познайомилися з кіномистецтвом за кілька років до появи у місті “Синематограф Ілюзіону”. Це сталося у 1897 р., коли полковник Малиновський влаштував у залі Дворянського зборів демонстрацію “живих картинок”, саме слово кіно тоді ще не було в широкому вжитку.

Відомо, що після цього у Чернігові періодично проводилися аналогічні сеанси, як правило, у непристосованих для показу фільмів приміщеннях, для невеликої кількості глядачів. А тим часом інтерес до модної розваги у місті зростав. Втім, не лише у Чернігові, на початку XX ст. синематограф у Російській імперії був що називається в тренді.

“Наставлєнія” та дерев’яно-цегляний “Ілюзіон”

І оскільки нове культурне явище ширилося та росло, влада для контролю за процесом опублікувала роз’яснювальний циркуляр, в якому були розписані всі технічні умови з облаштування та утримання залів для показів кінострічок. Називався цей документ – “Наставлєнія”.

 Пізніше, в 1911 р., його доповнили новими вимогами.

 У результаті вийшла універсальна інструкція, яка з часом документальною стала основою для розвитку кінематографічного бізнесу. До речі, “Синематограф ілюзіон” у Чернігові вже відкривали відповідно до вказівок із “Наставлєній”.

Де знаходився перший кінотеатр Чернігова? У центрі міста, на вул. Шосейній, неподалік Воздвиженської церкви, що згоріла під час Другої світової війни.

Перші роки свого існування “Ілюзіон” розташовувався в дерев’яному будинку, а через кілька років перебрався до спеціально збудованої цегляної будівлі. Називався кінозал  “Наука і життя”, і довгий час був одним із найбільш відвідуваних у Чернігові.

Під часї війни, 1941-1945 рр., будівлю кінотеатру було пошкоджено. Після визволення міста від фашистів його відремонтували, добудували третій поверх. Зараз там знаходиться відділення Ощадбанку.

Інші кінотеатри Чернігова

“Синематограф Ілюзіон” був популярним, але не єдиним кінотеатром у місті. Так, майже одночасно з ним, на тій же вулиці, відкрився кінозал “Люкс”. Під час війни будинок був зруйнований і його згодом розібрали на будматеріали.

У 1910 р. в Олексіївському пасажі, сьогодні на цьому місці (Шевченка 7) стоїть житловий будинок, декілька місцевих підприємців відкрили кінотеатр “Експрес”. Через 2 роки, на тій же Шосейній, з’явилася кінозала “Штремер”. Ще через рік, у приватному будинку Туровського, на розі Шосейної та Богоявленської — “Міраж”, він закрився у 1922 р. Зазначимо, що не один із перелічених кінотеатрів до нашого часу не дожив.

Яке кіно показували в Чернігові

Спочатку кінопроектори встановлювали прямо в залі для глядачів, і ті могли спостерігати весь процес передачі зображення на екран. Показ супроводжувався живою музикою тапера, який грав на роялі.

Згодом кіномеханіків відокремили від публіки та пересадили у кінобудки.

Що показували глядачам? Репертуар кінотеатрів переважно складався з хронік, страшних і трагічних історій, комедій. Фільми йшли один за одним, а весь сеанс тривав годину-півтори.

Після Жовтневого перевороту та приходу до влади більшовиків доля чернігівських кінотеатрів склалася по-різному. Якісь із них націоналізували, якісь просто закрили чи передали іншим установам.

До відома, перший радянський кінотеатр з’явився у Чернігові вже в 1919 р. У 1939 р. у місті відкрився кінотеатр ім. Щорса. 1960 р. — кінотеатр ім. Довженка, 1975 р. – “Дружба”, а через 10 років, 1985 р. – “Перемога”.

Comments

.,.,.,.