Щоб отримати якісне вай-фай покриття у квартирі, офісі, ресторані та парку, потрібні хороші роутери. Вони забезпечують безпечне підключення, необхідну швидкість передачі даних та комфортне користування мережею. У статті ми розповіли про ключові критерії вибору, які допоможуть купити роутери для домашнього та офісного використання.

Інтерфейси підключення
Бездротові маршрутизатори оснащуються не тільки портом для підключення кабелю провайдера, а інтерфейсами для підключення комп’ютерів. Вони відрізняються кількістю та пропускною здатністю. Скільки потрібно залежить від цілей використання. Зазвичай для будинку вистачає 100-300 Мбіт/с. Офісу потрібно більше – мінімум гігабіт пропускної спроможності. Що стосується кількості портів для дротового підключення, то тут все залежить від того, скільки ПК ви збираєтеся підключити до пристрою.
WAN порт у роутері зазвичай один, але буває і кілька штук. Це дозволяє підключитися до двох провайдерів. Також може відрізнятися тип порту: RJ-45 – стандартний, для інтернет-кабелю. А RJ-11 – для підведення телефонного кабелю. Таким інтерфейсом зазвичай оснащуються модеми ADSL.
Інші інтерфейси:
- SFP – дозволяє підключитися до інтернету по оптоволокну. Вдома зазвичай такі пристрої не використовують, а ось у корпоративному сегменті – нерідко.
- USB – зустрічається часто. Це зручно, адже до роутера можна підключити зовнішній жорсткий диск для створення загального віддаленого доступу. А якщо маршрутизатор має підтримку LTE, то до порту можна підключити USB-модем і створити резервне джерело інтернету.
Порада: якщо ви вибираєте роутер для офісу, знадобиться модель з портами PoE. Це дозволяє заощадити на кабелях: живлення на пристрої подається через той же кабель, через який передаються дані.
Характеристики wi-fi: швидкість та діапазон
Роутери wi fi підтримують різну пропускну здатність бездротової передачі сигналу. Так, вона може досягати 600 Мбіт/с, а також 6,77 та 9,6 Гбіт/с. Звісно, це показники в ідеальних умовах. Насправді вони зазвичай зменшені вдвічі: через електромагнітні перешкоди, фізичні перешкоди, які впливають на поширення сигналу. Додому можна придбати роутер зі швидкістю вай-фай в 100-1000 Мбіт/с, а ось в офіс краще брати мінімум гігабітний варіант.
Крім того, модель може працювати в одному діапазоні (2,4 ГГц) або у двох – 2,4 та 5 ГГц. Другий варіант добре брати для місць, де багато користувачів є мережею. Причому мова не лише про підключення до вашого вай-фай, а й про сусідів, які мають свій роутер. Справа в тому, що частота 5 ГГц вільніша, і різні канали не будуть перетинатися один з одним так, як це відбувається при 2,4 ГГц.
На що ще звертати увагу при виборі
Wi-fi роутери відрізняються потужністю передавача. Але тут не можна сказати, що чим сильніше, тим краще. Справа в тому, що високопотужний передавач у роутері розрахований на забезпечення широкої зони покриття та роботу на великій території. Тобто, якщо купити такий у квартиру або маленький офіс, якість сигналу може впасти.
Придивіться до коефіцієнта посилення антен: що він вище, то краще поширення сигналу. Майже всі сучасні моделі підтримують MIMO – коли кілька антен відразу беруть участь в обміні даними, що покращує якість сигналу.
Примітка: бездротовий роутер буває стандартним настільним або настінним, а також стійковим.
Щоб купити потрібний роутер, звертайте увагу на функціональні можливості. Зручні моделі, які дозволяють створювати гостьові підмережі з окремими паролями, обмежувати доступ до певних сайтів та торентів. Хороші маршрутизатори, що дозволяють налаштовувати швидкість кожного окремого підключеного комп’ютера.
Крім того, важливими є характеристики безпеки. Насамперед, зверніть увагу на шифрування: WPA2 – добре, WPA3 – відмінно. Не завадить і підтримка створення VPN тунелів.
Радимо: для домашнього використання вибирати бездротовий маршрутизатор із простим налаштуванням. Як правило, це моделі від виробників TP-Link, ASUS, D-Link, Tenda. А в офіс краще взяти варіант, який налаштовується нехай і складніше, зате має більш гнучкі налаштування для адміністрування мережі. Зазвичай такі моделі випускають компанії MikroTik та Ubiquiti.